Effekter av höjda åldersgränser i pensionssystemet
En analys av hur 2023 års nya åldersgränser för allmän pension, grundskydd och LAS påverkar personers försörjning
PUBLICERAD 2025-12-11
ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat vilka effekter de höjda åldersgränserna i pensionssystemet 2023 haft på äldres försörjning. Höjningarna har framför allt påverkat när människor går i pension, men i mindre grad hur länge de arbetar.
År 2023 höjdes tre åldersgränser: lägsta åldern för att ta ut allmän pension från 62 till 63 år, åldersgränsen för grundskyddet från 65 till 66 år samt LAS-åldern från 68 till 69 år.
ISF har gjort en effektutvärdering där vi skattat effekterna av åldershöjningarna. Vid 62 års ålder tar uppskattningsvis 11 procentenheter färre ut pension, medan andelen som arbetar bara ökat med cirka 3 procentenheter. Det beror delvis på att möjligheten att kombinera arbete och pension vid 62 försvann, men också på att fler i stället försörjer sig via sjukpenning eller a-kassa.
Höjningen av åldersgränsen för grundskyddet har gjort att uppskattningsvis 15 000 färre tar ut pension vid 65, men minskningen förklaras till största del av att personer behåller sjukersättning ett extra år. Effekten på arbete är betydligt mindre – omkring 1 500 fler arbetar vid 65, främst personer som redan var i arbete.
Höjningen av LAS-åldern gav små och ungefär lika stora effekter på både pension och arbete.
Hur höjningarna påverkar individer beror i hög grad på deras ekonomiska situation. Personer med svag ekonomi, som är beroende av grundskyddet, får svårare att gå i pension vid 65 och arbetar längre. De med god ekonomi påverkas mindre och kan ofta gå i pension som tidigare. För vissa med både hög intjänad pension och sjukersättning kan höjningen till och med innebära högre framtida pension.
Vi ser inga tydliga tecken på förändrade pensionsnormer i den första årskull som omfattades av höjningen 2023. Däremot syns en gradvis normförskjutning efter höjningen 2020, där det blivit allt mindre vanligt att ta ut pension före 65. När fler år har gått efter 2023 års höjningar kommer effekterna på normerna sannolikt att bli tydligare.
Relaterat
Rapport 2023:6 Höjda åldersgränser i pensionssystemet Öppnas i nytt fönster.
-
ISF RAPPORT 2025:12
-
FÖRFATTARE
Andrea Berggren
Stefanie König