Till sidans huvudinnehåll
Beställ tryck (0)
  • Publikationer
  • Nu granskas
  • Om ISF
(0)
  • Publikationer
  • Nu granskas
  • Om ISF
  • Start
  • / Publikationer

Sjukersättningens roll i dag

En granskning av hur sjukersättningen fungerar för personer med långvarigt nedsatt arbetsförmåga

PUBLICERAD 2026-05-20

ISF har granskat hur sjukersättningen har använts vid långvarig sjukfrånvaro under perioden 2003–2023. Granskningen visar att sjukersättningen successivt har tappat sin roll som ett faktiskt inkomstskydd.

Under perioden har antalet personer med sjukersättning mer än halverats, från 540 500 till 223 700 personer. En central orsak till minskningen är reformen år 2008 som innebar att kraven för att beviljas sjukersättning skärptes, samtidigt som den tidsbegränsade sjukersättningen togs bort.

Sjukersättning kan lämnas antingen som garantiersättning, som ger ett grundskydd för personer utan eller med svag förankring på arbetsmarknaden, eller som inkomstrelaterad ersättning, som ger inkomstskydd för personer som har arbetat. Andelen som beviljas den inkomstrelaterade sjukersättningen har minskat.

Det stramare regelverket bidrar till att sjukersättning ofta beviljas sent, ibland efter flera år utanför arbetsmarknaden. Eftersom sjukersättningen baseras på tidigare årsinkomster kan underlaget då baseras på år med låga eller inga inkomster, vilket gör att ersättningen inte speglar personens tidigare arbetsinkomster. I stället fortsätter många med långvarigt nedsatt arbetsförmåga ha sjukpenning länge, trots att den är avsedd för tillfällig frånvaro.

Sjukersättningens värde har också urholkats över tid, eftersom den följer prisutvecklingen i stället för löneutvecklingen. Detta bidrar till att sjukersättningen i mindre utsträckning än tidigare fungerar som ett inkomstskydd för personer med långvarigt nedsatt arbetsförmåga.

Relaterat

Rapport 2025:10 Sjukfall som varar över ett år Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2025:3 Försäkringskassans samordningsuppdrag Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2023:15 Mellan sjukpenning och arbete Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2023:10 Konsekvenser av förändringar i sjukförsäkringen Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2023:7 Avskaffandet av tidsbegränsad sjukersättning Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2023:4 Utan inkomst efter avslag Öppnas i nytt fönster.

To view this video please enable JavaScript

  • Sida i rapporten Läs rapporten i korthet
  • Läs rapport
  • Ladda ner rapport
  • Pressmeddelande
  • Beställ tryckt rapport
  • ISF Granskar och analyserar
  • Sjukförmåner
  • Sjukersättning
  • Sjukpenning
  • Egeninitierat
  • ISF RAPPORT 2026:5

  • FÖRFATTARE

    Cecilia Oldertz

    Jens Karlsson

    Peje Bengtsson

  • KONTAKT

Skriv ut
Dela Kontakt

Dela sidan

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-post

Kontakta Cecilia Oldertz

Postadress: Box 1056, 405 22 Göteborg
Besöksadress: Lilla Bommen 1
Telefon: 010-174 15 00
E-post: registrator@isf.se

Snabblänkar

Remissvar
Lediga jobb
Praktisera hos oss
Kontakta ISF
Behandling av personuppgifter
Om webbplatsen
Ändra val för kakor

About ISF

Följ ISF

Beställ tryckt rapport

Rapporten har sparats i kundkorgen.

Slutför beställning